„Câteva gânduri” a fost filmat atât într-un studio video (Videolink), în București, cât și la Sinaia și în drumul spre Lacul Bolboci. Regia, scenariul și montajul au fost realizate de Anton Sandu.
„Inițial, am început să lucrez la clip cu Matei Pleșa, în ianuarie, dar, din cauză că ne-am lungit, Matei a trebuit să abandoneze proiectul. Am apelat la Anton Sandu, un băiat cu care îmi doream de mult să lucrez și care a venit cu o viziune nouă, păstrând din ideea inițială foarte puține elemente. A ieșit clipul ăsta care îmi place foarte mult, sper să nu fiu singurul. Inedit în proiectul ăsta ar fi faptul că muzica este semnată de Spike. Este primul meu instrumental de la Spike. Mulțumesc, la mai multe”, a declarat Maximilian râzând.
