marți, noiembrie 18, 2025
AcasăSPECIALCum a fost la Electric Castle 2025

Cum a fost la Electric Castle 2025

Festivalul Electric Castle 2025, organizat pe domeniul Castelului Bánffy din Bonțida (11‑a ediție), a fost un eveniment memorabil, desfășurat între 16 și 20 iulie 2025. Iată cum au decurs cele patru zile muzicale (plus ziua de deschidere) și ce atracții s-au remarcat:


Ziua 0 – Miercuri, 16 iulie

Festivalul a debutat cu energia rock autohton. IRIS, legendarul grup românesc, a fost cap de afiș, acompaniat de DJ set‑uri energice, printre care și Yousuke Yukimatsu – DJ-ul cu o poveste de viață impresionantă: după ce a supraviețuit unui cancer agresiv, japonezul a decis că viața trebuie trăită la maxim și a convins de asta și miile de fani ce au dansat până târziu în noapte, pe ritmuri techno și break beat.

De asemenea, festivalierii au putut explora zona de activități diurne: peste 70 de puncte interactive, de la expoziții, ateliere și zona sportivă (fotbal, volei, badminton) pe o arenă dedicată de 5.000 mp.


Ziua 1 – Joi, 17 iulie

Justin Timberlake a urcat pe Main Stage într-un show coregrafiat spectaculos, mixând hiturile consacrate cu melodii noi, în ciuda ploii persistente care nu a stricat starea publicului. „Ați pregătit ploaia asta special pentru mine? Pe ploaie sau soare, haideți să ne distrăm!” – a spus el catre public.

Prima prezență a superstarului Justin Timberlake în România a adus traficul în festival la 72.000 de persoane pentru a doua zi de Electric Castle 2025.

Întârziat din cauza condițiilor meteo ce puteau pune în pericol siguranța artistului, concertul Justin Timberlake a reușit să transforme ploaia abundentă în simplu element de decor. Zeci de mii de oameni au dansat pe hit-uri precum Cry Me a River sau Rock Your Body. „Sunt pentru prima dată în România și nu știu de ce mi-a luat atât de mult timp să ajung aici. Vă mulțumesc!”, a spus superstarul american ce va părăsi, azi, România, pentru a-și continua turneul internațional.

Programul a inclus și artiști precum SOFI TUKKER, Inna, The Sisters of Mercy, Refused, Sofia Kourtesis, Moonlight Breakfast, Grimus, Bad Nerves, Refused și alții pe diferite scene tematice.


Ziua 2 – Vineri, 18 iulie

Generații diferite, același spirit: muzica bună se face cu pasiune și autenticitate. Queens of The Stone Age au predat, vineri seara, pe scena principală a Electric Castle, o lecție despre ce înseamnă să fii o legendă rock. Róisín Murphy a livrat un set cu energie singulară.

Pe scena electronică‑alternative au fost prezenți artiști de top precum Jayda G, Anfisa Letyago, alături de trupe românești ca Zdob și Zdub și duo‑ul Deliric x Silent Strike.

Pentru show-ul lor și al altor zeci de artiști au ales să ajungă la Bonțida, vineri, peste 64.000 de fani.


Ziua 3 – Sâmbătă, 19 iulie

Cu siguranță una dintre cele mai intense seri ale festivalului: Yungblud a oferit un show punk‑emoțional plin de mesaje către generația Z, declarându‑și dragostea pentru România chiar pe scenă.

Fanii cei mai dedicați au așteptat, încă de la ora 18:00, în fața scenei principale din festival, pentru a fi siguri că vor fi cât mai aproape de idolul lor, Yungblud. Și a meritat din plin pentru că artistul britanic a oferit meniul complet a ceea ce înseamnă un show de top: muzică bună, entertainment și multă, multă iubire. „Romania, te iubesc!” a fost propoziția repetată obsesiv, deși publicul a avut nevoie de doar un minut de show pentru a se convinge că artistul britanic este, acolo, pe scenă, pentru a da totul.

Și pentru că prietenii buni rămân împreună chiar și după concert, Yungblud a stat și el, alături de festivalieri, pentru a urmări Justice. Deloc surprinzător, duo-ul francez proaspăt premiat cu Grammy au, în prezent, unul dintre cele mai bune show-uri de muzică electronică din lume. Cu ei în program, dar și Rudimental, Joey Valance & Brae, Brutalismus 3000 și mulți alți artiști din toate zonele muzicale, traficul zilei pe domeniul Banffy a ajuns la 63.000 de festivalieri.

O premieră în festival, de data aceasta de pe scena românească, Omul cu Șobolani lansează „Evoluția de catifea”, un single cu totul special, realizat în colaborare cu Erika Isac.  Este o piesă care marchează o schimbare de direcție pentru OCS, veteranii lineup-ului Electric Castle.

Rudimental, Hot Since 82, Nilüfer Yanya, Joey Valence & Brae, Grasu XXL, Bon Entendeur, Kings of the Rollers au completat un line‑up electrizant pentru seara de sâmbătă.


Ziua 4 – Duminică, 20 iulie

Ultima zi a început cu un moment aparte: proiectul special Taraphonics, o experiment muzical semnat Electric Castle, care a combinat în mod inedit muzică lăutărească traditională cu rap și electronic, implicând artiști ca Elena Gheorghe, Eugenia Nicolae, Macanache, alături de muzicieni autentici lăutari.

Seara a culminat cu concertul Shaggy, celebrând 30 de ani de „Mr. Boombastic” într-un show plin de energie dancehall, ce a purtat spiritul petrecerii până după miezul nopții, chiar dacă scena principală s-a închis la 00:00 – petrecerea continuând pe cele opt scene secundare.

La Hangar Stage, Bicep a închis festivalul cu un show profund emoțional și hipnotic, o experiență audiovisuală cu hituri ca „Glue” și „Apricots”.


Atracții zilnice și experiențe suplimentare

  • La EC Talks, discuții inspiratoare cu actori, terapeuți, militanți pentru mediu și oameni de radio – teme precum conflicte familiale, anxietăți, rolul radioului în era digitală.
  • Expoziție și atelier creativ de țesut tradițional în incinta castelului, organizat de Institutul Național pentru Patrimoniu – o incursiune autentică în patrimoniu și meșteșug local.
  • Zona gastronomică diversă: food court cu bere artizanală, restaurante fine dining, baruri cu cocktailuri, totul în pahare reutilizabile și inițiative eco de colectare a uleiului uzat.
  • Siguranță și consiliere prin linia Safety Line / Angel Shot, suport psihologic în teren și echipa roșie dedicată primului ajutor pe toată durata festivalului.

Electric Castle 2025 a fost mai mult decât un festival de muzică – a fost o sinteză culturală: un melting‑pot de genuri și oameni, artă digitală și tradiție, discuții despre suflet și scenotehnică impecabilă. Chiar dacă vremea a pus la încercare participanții în primele două zile, spiritul festivalului a triumfat: energie, scenarii neașteptate și socializare autentică. Schimbări mici, dar semnificative – de la promovarea durabilității, la experiențe inovative – au reconfirmat Electric Castle drept unul dintre cele mai complexe festivaluri europene.

Un număr limitat de abonamente pentru ediția din 2026 a Electric Castle au fost puse în vânzare, de astăzi, la prețuri începând de la 109 Euro + taxe, pe www.electriccastle.ro Toate tipurile de abonamente disponibile, pot fi găsite pe site-ul festivalului.

LASĂ UN COMENTARIU

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.